Zakup nowych części zamiennych do ciężarówki, która ma na koncie milion kilometrów najczęściej mija się z celem. Ale kiedy tak na prawdę jest to „najczęściej”? I na jakie części lepiej postawić?

Jakie części do ciężarówek dostaniesz na rynku?

O tym jak ważny jest dostęp do części zamiennych w ciężarówkach świadczyć może choćby zachowanie brytyjskiego przedstawicielstwa Mercedes-Benz, które po ogłoszeniu przewidywanej daty Brexitu, rozpoczęło zwiększanie zapasów części do ciężarówek. Ich gromadzenie podyktowane było przede wszystkim obawą o paraliż komunikacji pod La Manche w wyniku kontroli i braku umów celnych. A przecież posiadanie części to podstawa działania sprawnego serwisu. Dostęp do podzespołów to także powód, dla którego przewoźnicy stawiają na sprawdzone modele, takie, dla których stosunkowo łatwo znaleźć części zamienne.

Wśród najpopularniejszych modeli ciężarówek, jakie wyjeżdżają w trasy z polskich firm transportowych mamy m.in. kilka wersji Volvo FH, Scania R450 i R410, Mercedes MP3 i MP4, oczywiście DAF FX 105, a także MAN TGX czy Renault Magnum. Popularność tychże modeli wynika przede wszystkim z wysokiej wydajności transportowej, niezawodności i ekonomiczności a także z dobrego stosunku ceny do jakości – również jeśli idzie o części zamienne do ciężarówki

W tych przypadkach wybór najlepszych części wcale nie odbywa się jednak po prostu między kwestią: nowe czy zamienniki. Bo zamiast dwóch, masz aż 4 opcje:

  • części całkowicie nowe i oryginalne
  • części do ciężarówki używane oryginalne
  • zamienniki kupione okazjonalnie na aukcji „no name”
  • zamienniki wysokiej jakości 

Do tego wszystkiego dochodzi kolejne kryterium – szukasz części na zewnątrz (karoseria) czy do wewnątrz auta (np. zawieszenie)?

Części do samochodów ciężarowych – silnik, zawieszenie, skrzynie

Jeśli idzie o elementy wewnętrzne wyposażenia ciągnika siodłowego często właściciel firmy transportowej staje przed wyborem naprawiać czy wymienić. Oczywiście są sytuacje, w których naprawa ciężarówek nie jest możliwa, pozostaje więc wymiana. Tu, dla zachowania rentowności przy wymianie części w starszym ciągniku, w wielu przypadkach wybór leży pomiędzy używaną częścią oryginalną, a nową częścią mniej znanego producenta.

Decyzja ta powinna być jednak podejmowana indywidualnie wobec każdej ciężarówki przez profesjonalny serwis samochodów ciężarowych. Bo najważniejsze jest przecież bezpieczeństwo kierowców.

Karoseria tir – jak kupować części, by nie żałować?

W przypadku karoserii jednak montaż części oryginalnych najczęściej po prostu mija się z celem. Część właścicieli mniejszych taborów ciężarowych może mylnie sądzić, że karoseria do ciężarówek to szereg części zdecydowanie mniej istotnych niż podzespoły jednostki napędowej czy elementy układu hamulcowego. W końcu nie wpływają one bezpośrednio na żywotność samochodu. W ten sposób w wyborze reflektora, zewnętrznej owiewki czy błotnika zakabinowego kierują się wyłącznie kryterium ceny. Trudno się jednak spodziewać, by chińskie zamienniki wykonane z niskogatunkowych, miękkich plastików zachowywały się tak samo jak nawet używane części oryginalne. Problem w przypadku chińskich zamienników to nie tylko jakość materiału, ale także nacięcia czy bolce montażowe, które są wykonywane znacznie mniej starannie niż w przypadku części oryginalnych. A to z kolei może prowadzić do ich szybszego wypaczania, łamania się czy po prostu odpadania.

Dlatego należy bardzo ostrożnie wybierać części zamienne szukając ich przede wszystkim wśród sprawdzonych firm (i najlepiej produkujących swoje części do karoserii w kraju).

2_pda550l stopnica_czesci do ciezarowek_hurtownia tir_sklep z czesciami ciezarowki_karoseria zamienniki_man_daf_scania_iveco_volvo_polzax sulechow
Stopnica DAF XF 105 z oferty POLZAX-PL

Karoseria i części do ciężarówek wysokiej jakości – gdzie kupić?

Skoro już wiadomo, że mamy dwa rodzaje zamienników – sprawdzone, krajowe i te z niewiadomego źródła, trzeba nauczyć się ich skutecznie szukać, by nie trafić na podłą chińszczyznę. Dla przykładu, rozpoczynamy od szukania w sieci frazy „zamienniki części tir” i w toku poszukiwań decydujemy się na zakup na aukcji.

Czytając opis typu „błotnik tylny, środkowy, góra SCANIA” nie mamy pewności, że producentem części jest faktycznie szwedzkie przedsiębiorstwo produkujące samochody ciężarowe, ani że produkt posiada niezbędną homologację, opis bowiem tego nie sugeruje. Może się więc okazać, że sprzedawca konstruując opis miał na myśli fakt, że ów błotnik do ciężarówek SCANIA zwyczajnie pasuje – chociaż i tu można mieć uzasadnione wątpliwości.

3_pd5340l/pd5340p halogen tir_czesci do ciezarowek_hurtownia tir_sklep z czesciami ciezarowki_karoseria zamienniki_man_daf_scania_iveco_volvo_polzax sulechow
Halogen do ciężarówki Iveco z oferty Polzax-PL

Najbezpieczniej będzie więc zaopatrywać się w części w miejscach, które nie tylko posiadają w swojej ofercie zamienniki wysokiej jakości, ale które wyróżnia też fachowa sekcja naprawy ciężarówek.

Przykładem niech będzie POLZAX, gdzie zapewniamy nowoczesny serwis TIR, ale również bogato wyposażony sklep z częściami karoseryjnymi do ciężarówek, które od wielu lat produkujemy pod naszą własną marką na krajowym podwórku.

Więcej o naszych usługach przeczytasz klikając w odnośniki w poprzednim zdaniu. Poniżej możesz też przejrzeć katalogi części dedykowane konkretnym modelom.

DAF – XF 106/ CF Euro 6 Man – TGX Euro 6
DAF – XF 105 / CF Mercedes – Benz – MP4 / MP3
Scania – części karoserii Volvo – FH4 / FH3