Pod względem ilości miejsc parkingowych dla samochodów ciężarowych Niemcy w skali europejskiej nie wyglądają źle, ale i tak borykają się z przepełnieniem na swoich „autohofach”.

Jak wynika z przeprowadzonego przez VEDA badania w całym kraju brakuje około 31 tys. miejsc parkingowych dla ciężarówek.

Niestety nadal brakuje też w pełni skutecznego narzędzia, które monitoruje stale sytuację na parkingach. VEDA zwraca także uwagę na niebezpieczeństwa jakie są następstwem parkowania pojazdów na pasach zjazdowych i awaryjnych. Warto więc przed każdą trasą sprawdzić parkingi, nawet jeśli mamy sprawdzone lub wykupione miejsca.

Zasięgnęliśmy opinii kierowców i oto kilka propozycji postojowych na terenie Niemiec, które były przez nich często wymieniane.

Euro Rastpark Lippetal (A2, zjazd 19)

Parking usytuowany na Strängenbach 1, 59510 Lippetal. Parking premium, należący do niemieckiego stowarzyszenia VEDA. Otwarty i monitorowany 24h na dobę, z darmowym Wi-Fi, siecią sanitariatów, oświetleniem oraz dostępem do Nomad Power – e-zasilania dla pojazdów chłodni. 160 miejsc parkingowych dla ciężarówek, a do tego pralnia, restauracja, bistro, sala konferencyjna, taras, sklep, możliwość zakupu winiet oraz usługi pośrednictwa pracy na miejscu. 

Euro Rastpark – strona internetowa

Aral Autohof Bad Rappenau (A6, zjazd 35)

Parking ze stacją Aral na Buchäckerring 40, 74906 Bad Rappenau, z 20 miejscami dla pojazdów ciężarowych. Znajdziemy tu pełną sieć sanitariatów, restaurację i bar, sklep czynny przez całą dobę, bankomat, pralkę i suszarkę, taras oraz kilka automatów, a także hotel.

Aral Autohof Bad Rappenau – strona www 

Autohof Strohofer Geiselwind (A3, zjazd 76)

Na tym istniejącym od ponad 30 lat, parkingu (adres: Scheinfelderstraße 15 – 23, 96160 Geiselwind) znajdziemy dwa otwarte przez całą dobę sklepy, pełną sieć sanitariatów, samoobsługową stację paliw z czterema dystrybutorami dla ciężarówek, myjnię dla samochodów ciężarowych, serwis dla ciężarówek, stację grillową i miejsce do organizacji eventów, boisko do piłki nożnej i siatkówki, a nawet sklep mięsny.

Autohof Strohofer Geiselwind – strona www

Shell Braunshveig (A2)

Średniej wielkości parking przy stacji Shell na A2, Hansestraße 34, 38112 Braunschweig. Liczba miejsc nie powala, bo jest ich dla pojazdów ciężarowych nieco ponad 65, ale parking jest bezpłatny, można tu rano zjeść dobre śniadanie ze świeżym pieczywem, wziąć prysznic, a popołudniu skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej i naprawdę odpocząć w pięknej lokalizacji.

Shell Braunshveig – strona www 

Total Autohof Tennenlohe (A3, zjazd 84)

Stacja zlokalizowana na Sebastianstraße 28, 91058 Erlangen z parkingiem oferującym 50 miejsc dla ciężarówek i 10 miejsc dla pojazdów chłodni. Poza siecią sanitariatów, sklepem oraz miejscem do odpoczynku na świeżym powietrzu znajduje się tu też doskonała restauracja, gdzie można zjeść oparte na lokalnych produktach śniadanie za niespełna 8€.

Total Autohof Tennenlohe – strona www 

Mimo iż jeszcze niedawno zachodnioeuropejskie parkingi dla ciężarówek były dla polskich właścicieli niedoścignionym wzorem, coraz więcej jest w naszym kraju miejsc, gdzie można nie tylko w spokoju odpocząć, ale również zadbać o serwis swojej ciężarówki.

Warto tu wspomnieć o takich miejscach jak PORT Radomsko czy PORT 2000 w miejscowości Mostki przy drodze krajowej 92. Znamy dobrze to miejsce, bo niedaleko znajduje się nasza – POLZAX – baza transportowa i serwis dla ciężarówek. To właśnie z PORT 2000 trafiają do nas często kierowcy, którym na trasie wydarzyła się nieprzyjemna niespodzianka i którzy potrzebują pomocy „na już”.